Jak nakupovat

 

Rady při výběru obuvi

Základní zásady při nákupu obuvi

Každá obuv musí odpovídat Vašim fyziologickým předpokladům. Dámská chodidla se vyskytují v daleko více rozličných tvarech, proto je potřebný dostatečný čas na výběr.
Důležité je obuv vyzkoušet ve stoje přímo na chodidle. Pozor na rozdílnost chodidel u jednoho člověka proto vždy zkoušejte obě boty. Je mnoho těch, jejichž chodidla jsou nějakým způsobem odlišná.

Dbejte vždy na dostatečný prostor v obuvi, především v prstové části. Základem je správně konstruované kopyto. Důležitá je stélka obuvi, tvar špice, výška špice a obvodové rozměry nohou. Stélka obuvi musí respektovat šířku otisku paty, šířku otisku zevní strany nohy, šířku v prostoru palcového a malíkového kloubu, sklon otisku palce a sklon otisku malíku. Délka stélky je stanovena u kulatého tvaru obuvi =délka nohy+10 mm ( slouží pro protažení nohy při chůzi). Kromě délky je velmi důležitá i šířka obuvi a obuv by měla být nabízena alespoň ve 3 základních šířkách.

Dokonalá flexibilita obuvi má zajistit dokonalý vývoj a správnou funkci svaloviny nohou. Má umožnit volnou pohyblivost v kloubech nohy a prstů a tím správné anatomické odvíjení nohy od podložky. Tuhá podešev brzdí svalovou práci ohybačů a natahovačů nohy a to znamená jejich postupné ochabování se všemi negativními důsledky a vede ke zhoršení mechaniky chůze.

Zvýšení komfortu nošení obuvi je možné pomocí vkládacích stélek a dalších doplňků.

Aby Vám obuv dobře sloužila

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti. Při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíce. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu. Opotřebená usňová podešev se běžně a včas opravuje v rámci základní údržby uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti.

Na jaký účel obuv potřebuji ?

Pro každý účel je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukce, provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží, aby požadovaná účelovost korespondovala s vlastnostmi obuvi:

Vycházková obuv - celoroční nebo zimní

Obuv k nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Vyznačuje se mohutnější a trvanlivější konstrukcí spodku než obuv společenská. Střih svršku i požité materiály se vyznačují velkou pestrostí druhů.

Společenská obuv

Je určena především pro krátkodobé nošení v interiéru. Jedná se většinou o celousňovou polobotkovou obuv klasických střihů s usňovou podešví spojenou s vrškem lepením nebo textilní obuv s poromerovou podešví spojenou s vrchem obuvi lepením.

Obuv pro volný čas

Obuv k nošení při sportovně-rekreačních a rekreačně-vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním prostředí. Jedná se o obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustním spodkem.

Domácí obuv

Lehká, převážně textilní obuv jednoduché konstrukce určená k nošení v interiéru.



Číslování a rozměry obuvi

Obuvnické míry obsahují délku chodidla, obvod prstových kloubů, nártu, paty, kotníku, lýtka a podkolení. U normální zdravě vyvinuté nohy je závislost těchto veličin tak zákonitá, že velikostní sortiment průmyslově vyráběné obuvi je vyhovující pro většinu lidí, takže je postačující si obuv vybírat podle délky.

Systémy délkového značení obuvi.

Metrický – Mondopoint

Jedná se o číselnou soustavu metrického číslování obuvi v milimetrech. Základním hlediskem pro určení délky obuvi je přímá délka chodidla v milimetrech. Stupňování je po 5 mm (půlčíslo) a po 10 mm (celé číslo)

Francouzský systém číslování

Francouzský systém je označován jako evropský EU. Interval mezi velikostmi je jeden francouzský steh = 6,6 mm. Například na délku chodidla 240mm je francouzská velikost 38, na délku chodidla 250 mm je ale již francouzská velikost 40 (253,2 mm)

Anglický systém číslování

Anglický systém číslování je založen na velikosti v palcích (inch – 1 inch =25,4 mm). Rozmezí mezi půlčisly odpovídá 1/6 inch = 4,2 mm. Mezi celými čísly je 1/3 inch = 8,4 mm.

Číslování obuvi

Dětská obuv

Metrická čísla v mm (vnitřní délka)

120

125

135

140

145

150

160

165

170

175

180

190

195

200

205

215

220

Metrická čísla v cm (vnější délka)

13

13 1/2

14 1/2

15

15 1/2

16

17

17 1/2

18

18 1/2

19

20

20 1/2

21

21 1/2

22 1/2

23

Anglická čísla inch

3

4

5

5 1/2

6

7

8

8 1/2

9

10

10 1/2

11

12

13

1

2

3

Francouzská čísla steh

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35


Dámská obuv

Metrická čísla v mm (vnitřní délka)

215

220

225

230

240

250

255

260

Metrická čísla v cm (vnější délka)

22 1/2

23

23 1/2

24

25

26

26 1/2

27

Anglická čísla inch

2

3

3 1/2

4

5

6

6 1/2

7

Francouzská čísla steh

34

35

36

37

38

39

40

41

Pánská obuv

Metrická čísla v mm (vnitřní délka)

260

270

280

285

290

295

300

310

Metrická čísla v cm (vnější délka)

27

28

29

29 1/2

30

30 1/2

31

32

Anglická čísla inch

7

8

9

9 1/2

10

11

12

13

Francouzská čísla steh

41

42

43

44

45

46

47

48

Systém šířkového značení obuvi

Šířky obuvi – obvodové skupiny mají stupňování po 6 mm a značí se písmeny E, F, G, H, I, K. Čím vyšší je písmeno abecedy, tím širší je obuv.

Šíře bývá zpravidla označena uvnitř boty buď písmenem, nebo číselným znakem.

Šířky obuvi, které se u nás a v Evropě nejčastěji používají

F 06 štíhlá, užší noha

G 07 standardní – nejvíce používaná středoevropská šíře dámské a pánské obuvi

H 08 širší typ obuvi určený pro nohu například širší v oblasti prstových kloubů nebo baculatější.

I 09 širší typ obuvi používaný zejména u obuvi pracovní

K 10 nejširší typ kopyta, obuv určena pro nestandardní nohu – s otoky, spadlou klenbou, nadměrně širokou v oblasti prstových kloubů, s vybočenými palci.

Pro lepší volbu Vaší velikosti  postupujte následovně

Obkreslete obvod chodidla na papír.

Délku chodidla změřte v nejdelším místě obrázku.

Vyberte z velikostní tabulky v systému Mondopoint  podle naměřené hodnoty v milimetrech.

V případě, že si nebudete jistí, napište Váš rozměr nohy do poznámky, a my Vám vybranou obuv proměříme a upřesníme velikost.


Údržba a ošetřování obuvi

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti nebo ji vycpěte novinovým papírem. Při obouvání používejte nazouvací lžíci. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Počítejte s tím, že přim zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv nebo podšívka částečně pouštět barvu. Opotřebená usňová podešev se běžně a včas opravuje v rámci základní údržby uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte vhodnými čistícími a konzervačními přípravky. Nezapomeňte, že pravidelným používáním těchto prostředků docílíte prodloužení životnosti zboží. Proto Vám doporučujeme následující návod k ošetřování obuvi vyrobené z těchto druhů svrškových materiálů.


Obuv se svrškem z hladké usně

Materiál již před prvním použitím chraňte impregnací. Zajistíte tak lepší ochranu usně.

Ušpiněnou obuv po okartáčování setřete mírně vlhkým hadříkem, nechte dobře vyschnout a nakrémujte krémem v příslušném odstínu. Doleštění proveďte vhodným kartáčkem,

Častým používání samoleštících krémů bez kombinování s běžnými konzervačními krémy může dojít k poškození lícové úpravy usně,

Držte se zásady, že kvalitnější obuv vyžaduje kvalitnější přípravek

Obuv se svrškem z olejovaných a mazaných usní

Ušpiněnou obuv po okartáčování setřete mírně vlhkým hadříkem, nechte dobře vyschnout a ošetřete speciálním přípravkem na tento materiál.

Obuv se svrškem z vlasových materiálů (velur)

po vysušení očistěte od nečistot jemným silonovým nebo pryžovým kartáčkem. Při větším opotřebení povrchu můžete použít barevný nebo bezbarvý sprej na vlasové materiály,

pro impregnaci a čištění těchto materiálů používejte jen určené spreje

Obuv se svrškem z lakových usní

očištění proveďte vlhkým hadříkem a useň natřete krémem na lakové usně

tuto obuv nepoužívejte pod bod mrazu. Může dojít k jejímu popraskání

Obuv se svrškem z textilních materiálů

obuv očistěte za sucha jemným silonovým kartáčkem,

pro impregnaci použijte neutrální sprej vhodný pro tyto materiály

Upozorňujeme Vás, že obuv vyrobená z uvedených materiálů není vhodná pro nošení v deštivém počasí. Za zvláštní zmínku stojí podešve vyrobené z přírodní usně, které mají navíc zvýšený sklon k oděru. Proto doporučujeme zajistit jejich včasné podražení.

Obuv vyrobená z plastů a poromerů

její údržba je jednoduchá - stačí ji omýt vlhkým hadříkem a vytřít ji do sucha

při častém provlhnutí zejména v zimním období ji pravidelně vysušujte při pokojové teplotě.


Složení a materiály obuvi

Svršek, podšívka

kůže

syntetické materiály

textilní materiály

poromery

pryž

kombinované materiály

vodonepropustná membrána

Kůže

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané materiály - hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Kůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

hladká kůže

jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku

lakovaná kůže

hladký a vysoce lesklý povrch, který je docílen lakovou úpravou usně

povrch usně je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz

nubuk

kůže broušená po líci

velur (semiš)

kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš

méně náchylný na poškození než nubuk.

spodková kůže

druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv

velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.

povrstvená kůže

kůže, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem - tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu

používá se např. pro sportovní obuv

Není dokonalejší materiál pro boty, než je kůže. Kůži lze natáhnout a tvarovat, aby dobře padla. Zároveň si však udržuje tvar, prodyšnost a své další charakteristické vlastnosti.

Další materiály

syntetické materiály

PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají kůže, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnosti, absorpce, přizpůsobivosti

vhodné ke kombinování s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU

nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě.

textilní materiály

tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv

nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení - tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost

poromery

syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním

velmi jednoduché na údržbu a péči

pryž

obdobné vlastnosti jako plastové materiály

používají se na speciální pracovní ochrannou obuv

kombinované materiály

používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.

vodonepropustná membrána

tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX)

používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv

Podešve

usňová

pryžová

syntetická

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

usňová

typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků

vhodná jako obuv taneční, manažerská...

při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava - vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části

pryžová

pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje

nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi

syntetická

pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

obuv lepená

nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením

pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

obuv flexiblová

obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem

zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky

nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku, proto je tato obuv určena především do suchého prostředí - při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi

obuv s přímo tvářeným spodkem

spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním.

především obuv sportovní a obuv pro volný čas

kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.

obuv rámová

spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k obšívacímu rámu - toto spojení je velmi pevné

Užitečné pojmy - odborné výrazy


Bota - název levého nebo pravého půlpáru obuvi
Boty - název pro celý pár obuvi
Holeň - svršku holeňové obuvi kryjící bércovou část nohy
Klenek - zpevňující spodková část umístěná nad podpatkem. Ocelový klenek zpevňuje klenkovou část zpravidla u dámské obuvi s vysokým podpatkem. Dřevěný klenek zpevňuje klenkovou část obuvi s nižším podpatkem. Klenek spolu s napínací stélkou tvoří nosnou část obuvi
Obuv - všeobecný název pro výrobek určený k ochraně lidské nohy proti vnějším vlivům, splňující užitkové a estetické funkce
Opatek - je vložen mezi zadním dílcem a podšívkou. Má za úkol udržet patní část nohy ve správném postavení, a tím napomáhat k udržení správného tvaru klenby
Patník - součást připevněná na spodní nášlapné ploše podpatku
Podešev - část boty dotýkající se země. Mezi její základní vlastnosti patří pružnost, pórovitost a nepropustnost vnější vlhkosti
Podpatek - zvyšuje a podpírá patní část nohy
Podrážka - součást spodku připevněná na přední nášlapné části podešve
Podšívka - zpevňuje svršek, zjemňuje vnitřek obuvi, zvyšuje hygienické a tepelně izolační vlastnosti obuvi
Pryž - guma
Useň - chemicky a mechanicky zpracovaná kůže živočišného původu. Je tradičním materiálem pro výrobu svršků obuvi
Velkro - způsob zapínání na suchý zip
Velur - useň broušená z rubové strany, vlas zůstává na povrchu
Zdrhovadlo - zipový uzávěr - zip